Rus Avangardı Sergisi

Rus Avangardı Sergisi

SANAT VE TASARIMLA GELECEĞİ DÜŞLEMEK

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, 20.yüzyıldaki sanatın temelini oluşturan Rus Avangardı akımının en kapsamlı sergisine ev sahipliği yaptı.

Küratörlüğünü Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Dr.Nazar Ölçer ile Selanik Devlet Çağdaş Müzesi’nin Costakis Koleksiyonu Müdürü Dr. Maria Tsantsanoglou’nun gerçekleştirdiği sergide, Moskova’daki müzeler ve Avrupa’daki önde gelen koleksiyonlardan da eserler yer aldı. Rusya’da 19.yüzyıl sonunda sanatta gerçekleşen yenilikler, 20.yy’da savaş ve devrimlerle birlikte sanatta etkili olunca, dönemin yansımaları sadece resimde değil, tekstilde, sinemada, tiyatroda da etkisini gösterir. Bu açıdan, müzikten edebiyata, tiyatrodan resim ve heykele, mimariden sinema sanatına ve bilimsel çalışmalara kadar uzanan bir çerçevede oluşturulan Rus Avangardı, yaşamın içindeki bir dönemi ve dönüşümü gözler önüne serer.

Dinamik Kent”, Gustav Klucis, 1919-1921, Tahta Üzerine Yağlıboya, Costakis Koleksiyonu

1917 Ekim Devrimi’nin oluşturduğu yeni atmosferle birlikte, dünyadaki teknolojik gelişmeler ve bilimle donatılmış avangard sanatçılar eserlerini bu dinamik ortamda oluştururlar. Bu bağlamda; Kazimir Malevich, Vladimir Tatlin, Alexander Rodchenko, Olga Rozanova, Lyubov Popova, Natalia Goncharova gibi isimler sergide yer alan sanatçılardan. Özellikle “Siyah Kare”nin yaratıcısı Malevich’in eserleri ziyaretçilerin ilgisini çeken en büyük unsur oldu. Bunda, sanat tarihinde de kökleşmiş bir anlamının olması yatıyor.. Süprematizmin yaratıcısı olan Malevich, yaptığı eserler ile modernist dönemde büyük sükse yaratmış, beyaz fon üzerine resmettiği siyah karesi de tüm resim kurallarını yıkıp, “hiç”liği ön plana çıkarmak istemiştir. Bunda dönemin siyasi olaylarının da sanatçılar üzerinde etkisini görmek mümkün.

Sergide, yukarıda saydığımız ünlü sanatçıların eserlerinin yanında konstrüksiyonlar ve yeniden canlandırmalar da mevcuttu. Vladimir Tatlin’in tasarladığı hava aracı “Letatlin” konstrüksiyonunun modeli de Rus Avangard sanatçılarının hayatı dönüştürme hayallerini ifade ediyor.

“Seyahat Eden Kadın”, Lyubov Popova, 1915, Tuval Üzerine Yağlıboya, Costakis Koleksiyonu

“Beyaz Üzerine I Etüdü”, Vasily Kandinsky, 1920, Kağıt Üzerine Suluboya ve Çini Mürekkebi, Özel Koleksiyon”

Yeni sanatın ve toplumun nasıl bir yapıya sahip olması gerektiğine yönelik araştırmalarında Rus halk sanatıyla da ilişki içinde olan Rus Avangardı; sanat eserleri, Moskova’daki Tüm-Rusya Dekoratif Sanatlar Müzesi’nden getirilen içerisinde desen tasarımlarının da yer aldığı tasarım örnekleri ile Rus Avangardı’nın hayatı yeniden düzenlemeye yönelik idealini ve halk sanatı ile ilişkisini gözler önüne seren niteliğe sahip.

Hazırlayan : Sümeyra Bıyıklı

2017 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi lisans programından mezun olduktan sonra yine İstanbul Üniversitesi’nde Pedagojik Formasyon eğitimini tamamlamıştır. Şu anda Altier Moda ve Güzellik Akademisi’nde Kütüphane Sorumlusu görevinde bulunan Bıyıklı, öğrencilerimiz  ile tarih ve sanat üzerine çalıştaylar yaparak entelektüel alt yapılarını geliştirmelerini sağlamaktadır. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Tarih lisans programı ile akademik çalışmalarına devam etmektedir.

BAKIRKÖY0212 660 06 64

FORMU DOLDURUNSİZİ ARAYIP BİLGİ VERELİM