Fashion Week: Londra, Paris, New York, Milano

 

Fashion Week: Londra, Paris, New York, Milano

2020 yılında yaşanan pandemi sebebi ile düzenli podyum gösterileri gerçekleşemese de tasarımcılar en son koleksiyonlarını sunmanın yeni ve yenilikçi yollarını aradılar.
 
 Tasarımcılardan çoğu özel podyum gösterilerini ve seyircisiz düzenlemeleri tercih ederken, bir kısmı da dijital platform yayınları ya da fotoğraf çekimleri ile koleksiyonlarını sergilediler.

LONDRA MODA HAFTASI
 
Burberry

Burberry kreatif direktörü Riccardo Tisci, markanın ‘In Bloom’ adını verdiği İlkbahar-Yaz koleksiyonunu İngiltere’de dijital bir şovla tanıttı. Koleksiyonda gelişme, yenilenme kavramlarına odaklandığını söyleyen Tisci, doğadan aldığı ilhamı Burberry takımları üzerinde yorumladı.

Vivienne Westwood

Vivienne Westwood, unisex koleksiyonunda geleneksel İngiliz terziliğinden ilham aldı ve koleksiyonu çeşitlendirdi. Çevre dostu kumaşların ağrılıkta olduğu koleksiyonda renkli ekose takımlar, slogan tişörtler, renkli grafik baskılar ve mini çantalar ön plana çıktı.
 
Bora Aksu

 

Covent Garden’da St. Paul Kilisesi’nde tanıtılan koleksiyon, 1918 İspanyol gribinden ilham alınarak yaşadığımız dönem ile ilişkilendirildi.
 
Farklı stillerde maskeler ve yüz siperlikleri ile tamamlanan koleksiyonda pastel tonlardaki fırfır ve dantelli romantik parçalar Aksu’nun imza görünümlerini oluşturdu.
 

Erdem

İlkbahar-Yaz 2021 koleksiyonunda ilhamını Susan Sontag’ın tarihi romanı ‘The Volcano Lover’ın ana karakteri Emma Hamilton’dan alan Erdem, koleksiyonda ince detaylarla bezeli tül, müslin ve organza kumaşları kullandı.

PARİS MODA HAFTASI
 
Balmain
Pek çok tasarımcı gibi Balmain kreatif direktörü Olivier Rousteing de yeni evden çalışma tarzlarından ilham aldı ve koleksiyonda renkleri ve monokrom görünümleri ön plana çıkardı.

Koleksiyonda 70’ler esintili çarpıcı vatkalar, neon pembe-yeşil takımlar, işlemeli gece elbiseleri yer aldı.
 
Chanel

Pandemiye rağmen defile geleneğini sürdüren modaevlerinden olan Chanel’in sınırlı sayıda izleyicinin katıldığı defilesinde Grand Palais tamamen beyazlara büründü ve ikonik Hollywood logosunun yerini Chanel logosu aldı.

Koleksiyonda neon renkler -özellikle pembeler-, denim parçalar, ekru ve siyah tüvit takımlar, payetli elbiseler ile tül ve saten kumaşlar ön plana çıktı.
 

Dior

Dior kreatif direktörü Maria Grazia Chiuri, kıyafetlerin nasıl göründüğünden çok nasıl hissettirdiğine odaklandı.

Tuileries Bahçesi’nde sunulan ve İtalyan sanatçı Lucia Marcucci’den esinlenilen koleksiyonda Dior ‘Bar’ ceketi ve erkek gömlekleri gibi parçalar culotte pantolon ve şortlarla tamamlandı, desenli ve çiçeklerden oluşan patchwork baskılarla birlikte kimonolar da ön plana çıktı.

Endonezya’ya özgü İkat Endek olarak adlandırılan geleneksel bir kumaşın da yer aldığı koleksiyonda, şifon elbiselerle işlemeli boncuklar kullanıldı.

Louis Vuitton

La Samaritaine Mağazası’nda gerçekleşen Louis Vuitton İlkbahar-Yaz 2021 defilesi ise 360 derece kameralar aracılığı ile izleyicilere gösterildi. 80’lere olan tutkunun ortaya çıktığı koleksiyonda maskülen ve feminen kavramlar bir arada yansıtıldı.

Cool ve renkli görünümler sunan koleksiyonda Vote/Oy Ver yazan trikolara güncel politikaya atıfta bulunuldu.

NEW YORK MODA HAFTASI
 
Rodarte

Rodarte, bir defile gösterisi yerine Kaliforniya’da çekilmiş tül önlükler, baskılı parçalar, çiçeklerden oluşan koleksiyon görünümlerini moda severlerle ve tasarımcılarla paylaştı.

Tom Ford

“Bir kaçışa ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Gülümsemek istiyoruz. Bu nedenle gülümseten, umut veren kıyafetler yaratmak istedim.”

Amerika Moda Konseyi’nin (CFDA) de başkanı olan Ford’un bu sözlerle anlattığı koleksiyonu, bir arada kullanılan çiçek ve hayvan desenleri, dinamik renkleri ve rahat siluetleriyle tasarımcının çıkış noktasını açıkladı.
 
Ulla Johnson

Ulla Johnson koleksiyonu Japon kültüründen esinlendi ve shibori tekniğinden ilham alınan desenler ile fırfır ve dantel elbiseler ön plana çıktı.

MILANO MODA HAFTASI
 
Dolce & Gabbana

Domenico Dolce ve Stefabo Gabbana, Sicilya şehrine adadıkları yeni koleksiyonlarında fabrika ve arşivlerindeki kumaşlar ile el zanaatı ve yama işini vurguladı.

İlkbahar 1993 koleksiyonundan referanslar taşıyan bu 98 parçalık koleksiyonda puantiye, çiçek, brokar, denim ve diğer tüm desenler bir araya getirildi.

Moschino

Moschino, sosyal mesafeyi ön planda tutarak, özel tasarım kuklalar ile koleksiyonunu sergiledi.

Kreatif direktör Jeremy Scott, “Dünyayı bir arada tutan dikişlerin yavaşça sökülmesi”ne benzettiği pandemi sürecini, alt üst olan dünyamız gibi içi dışına çıkarılmış elbiseler ile vurguladı.

40 kombinin tamamının oyuncak bebek ebatında hazırlandığı defilede altın jakarlı ve pastel tonlarında tül malzemelerle yapılan elbiseler dikkat çekti.

 

BİZ SİZİ ARAYALIMLÜTFEN FORMU DOLDURUNUZ