Rönesans Modası

Rönesans Modası

Terzilik ve kesim sanatının temellerinin ortaya çıktığı Rönesans dönemi, Avrupa tarihinde Orta Çağ’ın sona ermesi ile başlayan kültürel bir dönemi temsil etmektedir. Rönesans terimi “yeniden doğuş” anlamına gelir ve bu dönemde Antik Yunan-Roma kültürleri yeniden canlanarak edebiyat, bilim, sanat alanlarında da gelişmeler yaşanmıştır.
 

Leonardo da Vinci’nin çizimleri ve anatomik çalışmaları ile Vitruvius Adamı olarak bilinen insan figürünün oranları çizimi, dönemin hümanist felsefesini özetler.
 
 
Rönesans döneminde vücut hatlarını maskeler durumda olan siluetler, kıyafeti giyen kişinin rütbesini ortaya çıkarmıştır.
 
İtalyan şehirleri Cenova, Lucca, Venedik ve Floransa’daki dokuma fabrikalarından gelen rengarenk ipek satenler, pahalı kadife ve brokar gibi lüks tekstil ürünleri varlıklı burjuva için önem taşımıştır.
İtalya bu dönemde altın iplikli kumaş ve kadife üretiminde önde gelmiştir.
 

Elizabeth dönemindeki doğa sevgisi ve pastoral ideallere verilen değer ile kıyafetlerde hayvan ve bitki dokuları ön plana çıkmış; kuş, böcek ve çiçek desenli işlemelerle kıyafetler süslenmişti. Çiçek ve yapraklar gibi desenler nakışla elde edilmişti.
 

Dolce & Gabbana 2020
Bu dönemde pililer ağırlaşmış; elmas, yakut ve zümrüt gibi değerli taşlar sıkça kullanılmış ve küpeler, taçlar ve kolyeler ile siluet tamamlanmıştır.
 

Tarihsel anlamda çok önemli olan bu dönem, modada da yerini bulmuş; dönem modasındaki detaylar ve unsurlar günümüz tasarımcılarını etkilemiş ve 15 ile 16.yüzyıllardaki siluetler ve kumaşlar yeniden ön plana çıkmıştır.
  

Valli – Burberry – Oscar de la Renta


Jean Paul Gaultier – 2007
 


Givenchy – 2008
 

Gareth Pugh – 2009


Alexander McQueen – 2013

 


Chanel – 2013
 


Chanel


Chanel


Ralph & Rousso – 2015


Alberta Ferretti – 2015
 


Valentino – 2016
 


Valentino – 2016
 

Valentino aynı zamanda Rönesans dönemi ressamlarının eşsiz resimlerinden de ilham alarak koleksiyon hazırlayan tasarımcılar arasında yer alıyor.
 

 


Ariana Grande, Michelangelo’nun Sistine Şapeli’nde yer alan ünlü tablosunun yer aldığı Vera Wang imzalı elbisesi ile – 2018


Gucci – 2016
 

Gucci – 2018
 

Burberry – 2017
 

Louis Vuitton – 2018
 

2018 yılında Rönesans resimlerinden aldığı ilhamla koleksiyonunu oluşturan Dolce & Gabbana, 2020 yılı için de İtalyan Rönesansı’ndan ilham alarak Alta Moda koleksiyonunu oluşturdu.
 

Floransa’daki Villa Bardini’de düzenlenen defilenin koleksiyonunda nakış, süsleme, üç boyutlu çiçekler ve tül temel parçalar arasında yer aldı.
 
  
 

“Bu tarihsel dönemde terziler ve özellikle Floransalı zanaakârlar atölyelerinde sahip oldukları şeylerle (botteghe) kıyafet ve aksesuarlar yarattılar ve farklı malzemeleri büyük yaratıcılıklarıyla bütünleştirdiler. Doğal ve renki rafya, mercan ve sert taşlar gibi malzemeler Arte Povera akımını doğurdu.”
Domenico Dolce & Stefano Gabbana

BAKIRKÖY0212 660 06 64

FORMU DOLDURUNSİZİ ARAYIP BİLGİ VERELİM