Yüzyılın En Önemli 100 Kişisinden: COCO CHANEL

Yüzyılın En Önemli 100 Kişisinden: COCO CHANEL

YÜZYILIN EN ÖNEMLİ 100 KİŞİSİNDEN: COCO CHANEL
 
Time’da yüzyılın en önemli 100 kişisi listesinde geçen tek moda tasarımcısı olan ve Altier Akademi Kütüphanesi’nde özel yer verdiğimiz Gabrielle Coco Chanel’in yaşam hikayesini ve tasarımcı ruhunu ele alıyoruz.
 
Moda, sadece elbiselerden oluşmaz. Moda gökyüzünde, moda sokakta; moda düşündüklerimiz ve yaşadığımızdır.”
 
                         

Fransız moda tasarımcısı Chanel, 1883 yılında Saumur’da doğmuş, annesi vefat ettikten sonra yetimhanede büyümüş ve kaldığı manastırda kumaş ile tanışmıştır. Aslında tasarımcı kimliğinin başlaması işte bu dönemde olmuştur. Burada terzilik öğrenen Coco, devamında şapka tasarlayarak tasarım gücünü devam ettirmiştir. Tasarladığı şapkaları, dönemin abartılmış süslü şapkalarından çok farklı olmuş; genellikle sade, hatta kadınların pazara ya da kiliseye giderken taktığı şapkalar kadar yalın olmuştur.
 
Manastırdan ayrıldıktan sonra gündüzleri Madam Desboutins’in dikim evinde dikiş dikmiş, akşamları da Cafe Chantant’ta çalışmıştır. Aslında ‘Coco’ lakabı da ona buradan, söylediği bir şarkı üzerinden kalmıştır.
 
                              
 
1910 yılında Paris’te şapka dükkânı açarak kariyerine başlamıştır. Tasarladığı farklı tarzda şapkaları, prenses Victoria Melita değişik bularak satın almış, bunun üzerine Chanel da özgün stilini sürdürmeye devam etmiştir. Zamanla sahip olduğu dükkanların sayısı artmıştır.
 
                      
 
1917’de Chanel, denizcilerin kıyafetlerinden esinlenerek mavi çizgili denizci kıyafetleri tasarlamıştır. Bu parça, pek çok stil ikonunun da favorisi haline gelmiştir.
 
                                
 
                         

                      
 
1920’lerde Chanel, “Omuz askılı çanta en iyisidir çünkü elleri serbest bırakır” düşüncesi ile ince askılarla çantalar tasarlamış, bu çantalarda asker çantalarının askılarından ilham almıştır.
 
                          
 
Coco Chanel, tasarımlarını sadeleştirerek, geometrik kalıplara yönelmiş; siyah, beyaz, bej, kırmızı renklerin kombinasyonları ile modern bir görünüm yakalamıştır. Modern çağı önceden sezen bir tasarımcı olan Chanel, dönemin etkili akımlarından Art Deco ve caz hareketinin görsel efektlerini de kıyafetlerinde kullanmıştır. Dönemin sanatçıları ile sıkı dostluklar kurmuş, tiyatro oyunlarının kostüm tasarımlarını yapmıştır.
1923’te Chanel, kendi ismi ile andığı tüvit takımını tanıtmıştır, 1954’te Chanel takımı, diz hizasında etek ve siyah işlemeli hırka tarzındaki ceketi ile yeniden tasarlanmıştır. Chanel takım, Coco’nun en ikonik yaratımlarından biri olmuştur.
 
                 
 
Coco Chanel, 1926 yılında her kadının zevkine hitap edecek olan küçük siyah elbiseyi tasarlayarak, günümüz gardıroplarında vazgeçilmez hale getirmiştir. Koyu tonları ile döneme damga vuran elbise, kadınlar için bir devrim niteliğinde olmuştur. Çünkü o zamana kadar yas ile özdeşleştirilen siyah rengi, bu görüşü yıkmıştır.
 
                 
 
Chanel, Paris’te ilk mağazasını açtığında, tasarladığı pek çok kıyafeti jarse ile birlikte sunmuştur. Genellikle erkek giyiminde kullanılan bu kumaş, kadın kıyafetlerinde de rahat kullanım sağlamıştır.
 
                    
 
Chanel, sadece kıyafet tasarlamakla kalmamış, aynı zamanda Rus parfümör Ernest Beaux ile tanışarak onun sunduğu kokulardan uğurlu sayısı 5.örneği seçmiş ve Chanel’in dünyaca ünlü No.5 parfümü ortaya çıkmıştır.
 
                    
 
         
 
               
 
Chanel, altın ve yapay incileri tasarlayarak gündelik kıyafetlerle kombine etmiş ve inci kolyeleriyle popülarite yaratmıştır.
 
“Bazı insanlar lüksü yoksulluğun tersi olarak düşünüyor. Halbuki lüks, bayağılığın tersidir.”
 
                     
Chanel her zaman kadınların yalnızca özgürlüğünü önemsemiş ve rahat kıyafetler tasarlamak istemiştir. Kadınları korseden kurtarmış, maskülen tarzda giyinerek pantolon giyiminin önünü açmıştır.
 

 
Coco Chanel 1971 yılında hayata veda etmiş, arkasında dünya moda tarihine ismini altın harflerle yazdıran bir modaevi bırakmış, yenilikçi ve girişimci ruhu ile Chanel markasını ve moda anlayışına kattığı birçok yeniliği dünyaya kazandırmıştır.
 
                                
 
                               “Moda, geçicidir; stil, kalıcı.”

BAKIRKÖY0212 660 06 64

FORMU DOLDURUNSİZİ ARAYIP BİLGİ VERELİM