Tasarımda Yaratıcılık Ruhu

Tasarımda Yaratıcılık Ruhu

    Orijinallik ve yaratıcılık moda başarısında büyük önem taşır ancak yaratıcılık ruhu, tek başına tasarım yapmada yeterli değildir. Bu nedenle tasarımcılar, tasarlama aşamasından önce içlerindeki bu yaratıcılıklarını besleyecek bir esine, ilhama ihtiyaç duymuşlardır. Bu ilham, dünyada görülen herhangi bir şeyden gelebilir; soyut bir kavram, tarihsel bir olay, kültürel hareket, sanat gibi.
 
                  
 
“Herhangi bir şey beni etkileyebilir. Bir resim, bir film, içinde güzel çiçekler barındıran bir bahçe, doğanın bize sunmuş olduğu renkler, sokakta yürüyen insanlar, bir şarkı…” – Anna Molinari (moda tasarımcısı)
 
Bir diğer önemli unsur da bu ilham kaynağının dönemin güncel modasına uygun olması ve ilhamın orijinal olmasıdır.
 
     
 
Yaratıcılıkta trend öngörüsünün önemi, bu konuda profesyonel bir isim olan Lidewij Edelkoort tarafından arkeoloji ile ilişkilendirilmiştir. Ona göre; arkeoloji geçmişi, trend öngörüsü de geleceği keşfetmek amacıyla hareket etmektedir.
 
Lowrenfeld, herkesin içinde oranları değişkenlik gösteren yaratıcılık yetisi bulunduğunu ancak ortaya çıkarılması için gerekli şartların ve ortamın oluşturulmasının gerekliliğini savunmaktadır. Bu şartlar da alınan eğitimle sağlanabilmektedir.
 
   
 
Tasarımcılar, tasarımlarını planlarken, ilhamlarını zihin panosu çıkartarak ve hikâye panosu oluşturarak bir araya getirebilmektedirler. Moodboard ve Colorboard da bu anlamda, tasarımcılar için önem taşımaktadır. Esin verici fotoğraflar, materyaller, çizimler, notlar burada bir araya getirilir. Bu çalışmalarla birlikte, zihindeki soyut tasarımlar somut düzeyde kendini gösterebilecekleri alan bulmaktadırlar.
 
        
 
Ruth La Ferla, tasarımcı Narciso Rodriguez’i şu şekilde tarif eder: “O fotoğraf içeren kitapları yağmalayan, kütüphane ve müzelerin arşivlerine akın eden ve saplantılı olarak her gittiği yerde sürekli fotoğraflar çeken bir çöpçü gibidir. Bu şekilde topladığı bütün imajları yığarak, kolaj çalışmasını oluşturup farklı elementleri bir araya getirir.”
 
Tasarlama sürecinde ilham ve esinlenme ne kadar önemli bir yere sahip olsa da tasarımı yönlendirecek bilgilerinin araştırılması da o derece önem taşımaktadır.
 

 
 

BAKIRKÖY0212 660 06 64

FORMU DOLDURUNSİZİ ARAYIP BİLGİ VERELİM