Modelist Nedir? Ne İş Yapar?

 

Modelist Nedir? Ne İş Yapar?

“Tasarım sürecinin en önemli bölümlerinden biri, iyi bir modelist ile çalışmaktır.”
Marni Joy – Modacı
 
Tasarımcının veya stilistin çizmiş olduğu modelin kalıbını hazırlayan kişiye “modelist” denir.

Modelist, stilistlerin çizdiği modeli kalıp haline getirdikten sonra dikim aşamasının temel yapısını oluşturan kişidir. Modellerin seri üretilebilmesi için kalıpları çıkaran modelistler, dikim talimatlarından modelin oluşturulmasına kadar olan tüm süreçlerden sorumludurlar. Temel kalıplar üzerine model uygulayarak kumaş paylarını, pens yerlerini belirleyen ve kalıbı kumaşa uygulayan modelistler; tasarımdaki, üretim sürecindeki ve malzemelerdeki sorunları belirleyip gösterebilirler.

Modelistlik ise tekstil sektöründe elde edilecek giysilerin önceden belirlenmiş uluslararası standart ölçü tablosuna göre seri üretim amaçlı model kalıbının hazırlanması anlamına gelmektedir. Kişiye özel olarak hazırlanan giysiler için drapaj tekniği ile çalışılabildiği gibi, pratik ve bilgisayarlı modelistlikler (Gerber) de bulunmaktadır.

Modelist Olabilmenin Koşulları

1) Modelist; kadın, erkek ve çocuk vücut oranları, beden ölçüleri hakkında temel bilgilere sahip olmalı; hazır giyimdeki yardımcı malzeme ve kullanım özelliklerini bilmelidir.
2) Modelist, dikkatini toplayabilme özelliğine sahip olmalıdır.
3) Sayı hakimiyeti olmalı, geometriyi ve çizim yapmayı sevmelidir.
4) Modelistlik bir ekip çalışması olduğundan, insan ilişkileri kuvvetli olmalıdır.
5) Stilistlerin tasarımlarına bakarak detayları anlayabilmeli; biye, kesik, gaze gibi dikişlerin nasıl gösterileceğini bilmelidir.
6) Kalıp dikilip manken üzerinde giydirildikten sonra problemli kısımları görebilmeli ve nasıl düzeltileceği konusunda pratik fikir sahibi olmalıdır.
7) Kalıp çıkarırken kalıbın dikime ve seri üretime uygun olmasına dikkat etmeli, gerektiğinde makineci ve stilist ile görüş alışverişinde bulunabilmelidir.

Giyim Sektöründe Modelistin Yeri ve Önemi

Modelist, tasarımcının koleksiyonunun yönü ve duruşunu ileten imge ve çizimleri üzerinden çalışarak, yeni koleksiyon için şekli ve oranı yorumlamaktadır. Bir fikir veya vizyonu üç boyutlu gerçekleştirmeye yardımcı olmaktadır. Modelistin becerisi, ağırlıklı olarak tasarımcı tarafından çizilen siluet üzerinden çalışarak, yeni koleksiyon için şekli ve oranı doğru yorumlamaktır.
 
Modelistliğin çok önem taşıdığı giyim sektöründe alınan eğitim de büyük fark yaratmaktadır.

International Altier Academy’de Modelistlik eğitimi ile hem elde kalıp teknikleri hem drapaj teknikleri hem de bilgisayarlı kalıp Gerber Accumark 3D öğretilerek sektöre güçlü modelistler yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

Akademide; kadın giyim, erkek giyim, çocuk giyim ve iç giyim alanında temel seviyeden başlayarak birebir beden ölçülerinde baz kalıp hazırlama, şablonlama, modelleme, serileme, pastal hazırlama ve dikim teknikleri birebir beden ölçülerinde ve yoğun atölye uygulamaları ile deneyim kazandırılarak öğretilmektedir.

 

Diğer Blog Yazıları

BİZ SİZİ ARAYALIMLÜTFEN FORMU DOLDURUNUZ